Universalus receptai

Eimutė

Žalieji blyneliai

Reikia:

  • Daug žalumynų (Tinka tiek kultūriniai, tiek valgomi laukiniai žalumynai. Tai gali būti burokėlių lapai su lapkočiais, mangoldai, lapiniai kopūstai ir kt. Galima pamaišyti. Iš laukinių žalumynų tinka galinsogos (amerikonka) visa jauna žolė, žliūgė, garšvų jauna žolė, builio lapai, jauni liepos lapai, dilgėlių lapai arba jaunos dilgėlės);
  • kvietinių miltų;
  • saulėgrąžų branduolių 2-3 šaukštai;
  • prieskonių pagal skonį (kvapieji pipirai, svogūnų laiškai arba ropūtė, salierų ar petražolių lapeliai);
  • druskos (geriau be jos, bet jei neapseiname tai ją pabarstyti ant iškeptų blynelių);
  • aliejaus kepimui.

Lapus supjaustyti. Įberti  saulėgražų branduolių. Užberti kvietinių miltų. Maišant masę apvelti miltais. Miltų nepadauginti, nes tuomet nesigaus traškūs blyneliai. Į masę po truputį vis pamaišant įpilti vandens. Jo reikia tiek, kad masė būtų lipni, tai yra būtų galima šaukštu formuoti blynelius . Iš pagamintos masės šaukštu formuojami blyneliai ir iškepami įpylus į keptuvę aliejaus. Gaunasi traškūs žali blyneliai. Valgant ant jų tinka užsidėti sviesto. Gali jie būt valgomi su bulvėmis, su agurkais arba vieni. Blyneliai skanūs šilti ir šalti.

Blyneliai iš burokėlių lapų ir lapkočių

Blyneliai iš daržinės žliūgės

Eimutė

Žalieji kokteiliai

Pavasarį net kvapą užgniaužia žolynų vaizdas ir aromatas. Kviečiu praturtinti savo meniu įvairių žolynų kokteiliais paskanintais bananu bei truputėliu apelsino. Į kokteilius tiks garšvos, jauni liepų lapai, dilgėlės, kiaulpienių žiedai. Galima nedaug įdėti gysločių, kiaulpienių arba pavasrinės raktažolės lapų, raudonųjų dobilų lapelių ar žiedelių. Visi paskutiniame sakinyje paminėti augalėliai turi kartumo, bet verta jų nedaug įdėti dėl maistingumo.

Vienas iš kokteilių rinkinių gali būti toks: du bananai, apelsinas, lėkštė kiaulpienių žiedų ir dilgėlių. Gausite dvi porcijas tiršto kokteilio. Praskėdus vandeniu šiuo kokteiliu galės atsigavinti 3 žmonės.

Viską sumalame plaktuvu. Geriau pirmiausiai dėti žalumynus ir žiedus, pamalti, vėliau sudėti vaisius ir baigti plakti. Jei kokteilis per tirštas, praskėskite vandeniu.

Valgykite šaukšteliu. Neskubėkite.  Pajauskite gamtos gaivą.

Eimutė

Žalių lapų troškinys

http://segebute.blogspot.com/2012/05/zaliu-lapu-troskinys.html

Patiekalą tinka valgyti vieną arba naudojamas  kaip garnyras prie mėsos ar žuvies.

Patiekalui reikia šūsnies žalių lapinių daržovių (arba žalių laukinių valgomų augalų), kurios gali būti įvairios, bet skaniausia – jų mišinys. Pavyzdžiui: špinatai, ropių lapai, mangoldai, burokėlių lapai, brokolių lapai, lapiniai kopūstai, ridikėlių ir garstyčių lapija.

Paruošimui reikės didelės keptuvės su dangčiu.

Produktai: 3 valg. š. aliejaus, 1 arb. š.  aitriųjų paprikų miltelių, 1 svogūnas, 2-4 skiltelės česnako, 400 g lapinių daržovių, 1 pomidoras, 0,5 arb.š. druskos, truputį maltų juodųjų pipirų, 1 valg. š. citrinos sulčių arba balzamiko acto (nebūtinai).

Paruošimas: Daržovių lapiją nuplauname, gerai nuvarviname, pašaliname kietus stiebus, suplėšome ar supjaustome kąsnio dydžio gabalėliais. Keptuvėje įkaitiname aliejų, įberiame aitriąją papriką. Pakepiname. Dedame supjaustytą svogūną. Pakepiname. Įtraiškome česnaką. Pakepiname. Dedame žalumynus. Jei iš karto netelpa, tai dedame puse kiekio. Minutę patroškiname, sudedame likusią dalį. Pasūdome, pamaišome ir uždengus dangčiu 2 min. patroškiname. Prastumdę masę padarome keptuvėje vietos pomidorams. Sudedame susmulkintą kubeliais pomidorą, pasūdome, papipiriname ir  maišydami pakepiname kol lengvai paruduos. Sumaišome pomidorus su lapais, minute patroškiname. Jei mėgstame rūrščiau apšlakstome citrinos sultimis arba balzamiko actu.

Valgome su duona arba patiekiame kaip garnyrą.

Eimutė

Puikūs receptai http://www.zolynunamai.lt/k/patiekalai/gerimai/

Žalieji vasaros kokteiliai

Viską sumalame smulkintuvu, o jei  norisi „skysčiau“, panaudojame lėtaeigę sulčiaspaudę.
Beje, jei  siekiate, kad  iš žliūgių išsiplautų visas chlorofilas ir išspaudose liktų tik ląsteliena, 
spausdami sultis, įpilkite šiek tiek vandens.

Apie žaliųjų kokteilių (t.y. tirštų kokteilių, kuriuos gaminant, be vaisių ir daržovių, dar naudojamos žolės bei žalumynai) gaminimo paprastumą ir naudą prirašyta ne viena knyga ar straipsnis. Tačiau pateikiamais receptais 100 proc. pasinaudoti sudėtinga net esant didelei daržovių ir vaisių įvairovei, nes parduotuvių siūlomi, iš pažiūros gražūs šių kokteilių receptuose minimi baziniai produktai (mangai, persikai, abrikosai, avokadai ir tt.) dažniausiai būna nesunokę arba…beskoniai. Tad didelė tikimybė, kad kokio nors vaisiaus iki pasirinkto recepto išbandymo ims ir pritruks.

Tačiau nusiminti neverta. Kaip parodė patirtis, žalieji kokteiliai lengvai pasiduota fantazijoms ir improvizacijoms. Tad patikęs receptas ir pirmasis bandymas, manau, reikalingi kūrybinei drąsai sukilti. Žinant atskirų augalų skonius, klausantis savo vidaus norų ir pasikliovus nuojauta paprastai visada išeina „visai geriamas rezultatas“. Ir čia jokios paslapties nėra – tiesiog labai sunku pagaminti labai neskanų kokteilį. O jei kažkas ir kliūva skanaujant, pridėjus vieno ar kito vaisiaus ar žolės, gaminį nesunku pataisyti į norimo skonio pusę. Tai kainuos viso labo kelias smulkintuvo darbo sekundes.
Beje, mes neturime specialaus kombaino šiems kokteiliams gaminti. Tam naudojame paprasčiausią smulkintuvą (blenderį). Tiesa, jis pagamintas iš gero metalo, tvirtas, gamintojų apdovanotas ir paprastu, ir turbo rėžimais, nes prietaisu su menkomis apsukomis gerą žaliąjį kokteilį vargu ar pagaminsite.

Visas sudedamąsias kokteilių dalis peiliu susmulkiname nedideliais gabalėliais ir sudedame į apvalų indą stačiomis sienelėmis  bei lygiu dugnu. Jei jaučiame, kad gausime labai tirštą masę, iš karto įpilame ir šiek tiek vandens.
Iš pradžių įjungiame paprastąjį smulkintuvo režimą, o po to kelioms sekundėms – turbo.
Natūralūs kokteiliai paprastai būna maloniai salstelėjusio, rūgštelėjusio, karstelėjusio ar pan. skonio. Saldėsių mėgėjai juos gali pasiskaninti medumi, o jei kam jie per ,,prėski” – įsiberkite pvz.jūros druskos. Kartais, jei  norisi  skystesnio gėrimo, sumaltus vaisius maišome  su žolių sultimis.
Nesaldiesiems žaliesiems kokteiliams kaip „bazinis“ vaisius mums labiausiai įtiko avokadas.
Iš piktžolių į šiuos koktelius  drąsiai  krauname pvz.  žliūgę, balandą. Iš daržo žalumynų  ir gėlyno labai tinka agurklė, špinatai,  krieno, ropių, nasturtų, mėtų  lapai ir tt.

 Mūsų naudojami  „baziniai “ salstelėjusių kokteilių vaisiai yra  bananai, gerai sunokę mangai, kriaušės…  Taip pat labai rekomenduočiau alyvinius (popierinius) obuolius. Jų odelė plona, tad jos nereikia nulupti, skonis artimas neutraliam, o pačioje nokimo pabaigoje jie pasidaro savotiškai „purūs“, tad iš jų pagaminti kokteiliai primena putėsius.

Štai vienas skaniausių žaliųjų kokteilių eksperimentų iš “popierinių” obuolių.

Eimutė

„Popierinis“  krienų lapų kokteilis

2-3 popieriniai obuoliai
1 bananas
1 krieno lapas
1 didelė sauja žliūgių
1-3 stiklinės vandens
Jei norisi  dar saldžiau – šaukštelis medaus.

Eimutė

Kokteilis:  žliūgė,  agurklė su žiedais, česnakas

Šiame kokteilyje susitiko švelnus agurko ir česnako prieskonis tam,  kad karštą vasaros dieną, kai nebesinori nieko ,,sunkaus”,  ir atgaivintų,  ir pamaitintų.
 Šį žolių kokteilį pagaminome iš:
Saujos  daržinių žliūgių;
Saujos  vaistinės agurklės su žiedais;
Česnako (labai tinka žieminių česnakų žiediniai stiebai kol dar nesusiformavę žiedynai);

Kefyro ( tinka  ir  pasukos, liesas jogurtas be priedų arba šių produktų mišinys);
Kelių ledukų.

Žoles kartu su  pieno produktais susmulkinome smulkintuvu (blenderiu). Dekoravome tomis pačiomis žolėmis.

Eimutė

Žliūgės ir meliono kokteilis

Reikia: gerai sunokusio meliono ir  lėkštės  žliūgių iš daržo. Žliūges supjaustome nedideliais gabalėliais, melioną – kubeliais. Viską sumalame smulkintuvu, o jei  norisi „skysčiau“, panaudojame lėtaeigę sulčiaspaudę.
Beje, jei  siekiate, kad  iš žliūgių išsiplautų visas chlorofilas ir išspaudose liktų tik ląsteliena, 
spausdami sultis, įpilkite šiek tiek vandens.

Eimutė

Daržovių užkepėlė

Šiame patiekale po orkaitėje apskrudusio sūrio plutele slepiasi garuose apvirtos daržovės. paruošiamas  Mėgstamų daržovių derinį  pasirinkte patys. Šiam patiekalui tiks morkos, brokoliai, žiediniai kopūstai, šparaginės pupelės, šparagai, cukinijos, aguročiai, patisonai, moliūgai, saliero stiebai, pankoliai, saliero gumbas, paprikos, žalieji žirneliai. Kas kartą rinkdamiesi vis kitokias daržoves, galėsite patiekti vis naują valgį.

750-800 g daržovių, supjaustytų panašaus dydžio gabalėliais;

60 g sviesto;

175 g fermentinio sūrio

2 šaukštų miltų;

250 ml daržovių nuoviro ir 100 ml nesaldinto kondensuoto pieno (arba 350 ml pieno);

¼ šaukštelio šviežiai tarkuoto muskato riešuto (nebūtinai);

¼ šaukštelio maltų juodųjų pipirų;

šaukštelio druskos.

 

Ruošimo eiga 

Daržoves sudėkite į garintuvą, įpilkite vandens ir virkite, kol šiek tiek suminkštės. Tegul daržovės lieka šiek tiek neišvirę - jos pabaigs kepti orkaitėje. Daržoves nukaiskite, likusio vandens neišpilkite. Galite daržoves ir paprasčiausiai apvirti nedideliame kiekyje pasūdyto vandens, išvirusias nukoškite, gerai nuvarvinkite, o vandens, kuriame virė daržovės, neišpilkite, jo prireiks padažui.

Orkaitę įkaitinkite iki 190oC. Keptuvėje ant nedidelės ugnies išlydykite ir įkaitinkite sviestą, sudėkite  muskato riešutą. Keptuvę nukaiskite ir suberkite miltus. Miltus įmaišykite į sviestą, kad neliktų gumuliukų. Atskirame inde sumaišykite daržovių nuovirą bei kondensuotą pieną ir maišydami mediniu šaukštu iš lėto supilkite į keptuvę (arba supilkite paprastą pieną). Padažą išmaišykite iki vienalytės konsistencijos ir grąžinkite ant ugnies. Kai padažas užvirs, pasūdykite, suberkite juoduosius pipirus, įmaišykite pusę tarkuoto fermentinio sūrio. Sūris ištirps ir sutirštins padažą. Į karščiui atsparų plokščią molinį arba stiklinį indą sudėkite pusę daržovių ir užpilkite dalimi padažo. Ant viršaus sudėkite likusias daržoves ir užpilkite likusiu padažu. Pabarstykite tarkuotu sūriu ir pašaukite į orkaitę. Kepkite 25 minutes. Patiekite dar karštą su duona,  ryžiais ar lengvomis žaliomis salotomis.

Eimutė

Dilgėlių ir vaisių kokteilis

Imame dilgėlių, truputį mėtos, obuolių, kriaušių. Pirmiausiai sumalame žoleles. Šiek tiek įpilame vandens. Vėliau pridedame vaisių ir vėl sumalame. Praskiedžiame vandeniu iki norimo tirštumo.

Į sveikatą!

Eimutė

Padažiukas iš įvairių prieskonių

Petražoles, krapus, svogūnų laišus, špinatus, salotas, mėtas, šviežius bazilikus, skiltelę česnako sumalti smulkintuvu su grietine, 2-3 šaukštais aliejaus, šaukšteliu citrinos sulčių ir trupučiu druskos bei pipirų.

Šis padažiukas tiks užpilti tiek salotas, tiek žuvies ar mėsos patiekalus.