Kopūstai

Eimutė

Kopūstų pyragas

0,5 kg supjaustytų kopūstų

6 v.š. grietinės

3 v.š. majonezo

3 kiaušiniai

6 v.š. miltų

1,5 a.š. kėlimo miltelių

Kopūstus  sumaišyti  su dalimi majonezo, kad kepant majonezas kopūstams  sudarytų troškinimosi terpę. Iš likusių produktų išplakame skystą tešlą. Į riebalais ar aliejumi išteptą skardą, pilame sluoksnį tešlos, po to kopūstus ir ant viršaus vėl tešlos. Kepame apie 40 min. 2000C temperatūroje.

Į kopūstus galima įmaišyti spirgučių ar pakepinto faršo.

 

Eimutė

Kopūstų rauginimas

Raugti geriausia per delčia. Tuomet jie būna traškūs

Geriausiai tinka vidutinio vėlyvumo ir vėlyvėji kopūstai. Geriau sultingesni. Druskos dedama: 1 kg - 1 šaukštas, cukraus - 0,5 šaukšto. Druska būtinai rūpi ir nejodota. Radau patarimų dėti tiek pat cukraus kiek ir druskos. Kitur visai nepatariama dėti cukraus. Sakoma, kad cukrų galima pakeisti medumi, taip dar skaniau. Paskaninama morkomis, kmynais, spangolėmis. 

Indo apačią iškloti kopūstlapaiais.

Šiek tiek raugintų agurkų skyčio pagerina kopūstų skonį. 

Indo sieneles galima ištrinti medumi. Tai apsaugo nuo nereikalingų bakterijų. Sienelių ištrinimui tinka ir česnakai.

Užraugtus kopūstus palaikyti apie savaitę kambario temperatūroje. Kasdieną vis pabadyti, kad išeitų dujos. Kai kopūstai bus maloniai skanūs ir praras kartumą, juos išneškite į vėsią patalpą. Geriausia 0-4 laipsnių temperatūra.

Paslėgti kopūstus galima švariu akmeniu arba stiklainiu su vandeniu. Paviršių tinka uždengti drobine skiaute. Ją verta vis perplauti, pamirkyti pasudintam vadenyje ir vėl uždengti. Taip apsisaugosime nuo pelėsio. Kopūstai turi būti visuomet apsemti.

Eimutė

TROŠKINTŲ KOPŪSTŲ PYRAGAS SU DARŽOVIŲ SULTINIU
Pyragui:
Apie 400 gr speltos miltų (naudojau pilno grūdo + baltus);
Nepilnas šaukštelis kepimo miltelių;
Apie 100 gr sviesto;
3 kiaušiniai;
Druskos, truputis provanso žolelių.
Sumaišyti sausus ingridientus, dėti sviesto gabalėlius. Sutrinti pirštais iki trupinių. Dėti išplaktus kiaušinius, išminkyti. Tešla gana sausoka, todėl kepimo formoje tiesiog pirštais išklojau nestoru sluoksniu ir palikau aukštesnius kraštelius. Kitą dalį tešlos palikau viršui.
Įdaras: 
Pakepintas didesnis svogūnas, 5 didelės morkos, pusė nemažo kopūsto, 5 nemaži trinti pomidorai be odelių, mėgiami prieskoniai, druska. Patroškinau atviroje keptuvėje kol kopūstai suminkštėjo. 
Dėjau įdarą į skardą ir ant viršaus trupinau likusią tešlą. 
Kepiau 190 laipsnių temp apie 30-40 min. Pabaigoje pabarsčiau trupučiu sūrio ir sezamų sėklomis.