Mangoldai, burokėliai

Eimutė

Mangoldų maistinė vertė

Šiuo metu daugiausia auginami lapkotiniai mangoldai, kurių maistui tinkami ne tik lapai, bet ir kotai. Jie skoniu primena špinatus ir riešutus. Iš šių daržovių verdamos sriubos, ruošiamos salotos, troškiniai, padažai, apkepai. Į lapus vyniojama mėsa, žuvis. Juos galima konservuoti žiemai kartu su rūgštynėmis.

Salotoms tinka jauni lapeliai. Augant lapai apkarsta, bet kartumas dingsta apdorojus termiškai.

Mangoldai labai maistingi ir šia savybe lenkia burokėlius. Lapuose ir lapkočiuose gausu karotino, ypač daug vitamino C, B1, B2, A, kalcio, fosforo, geležies, kitų mineralinių medžiagų, baltymų, cukraus, įvairių mikroelementų, ląstelienos. Dėl to šias daržoves medikai rekomenduoja kaip gerą profilaktinę priemonę nuo vėžio.

Eimutė

Rauginti mangoldai

Išbandžiau gautą per pernai metų sėklų mainus receptą. Patiko. Pati gaminau iš 1kg mangoldų - gavosi 2l viso turinio.

5 kg smulkintų mangoldų, 500g morkų (dėjau 1kg-200g), 500g rugščių obuolių (geriausiai antaniniai, irgi dėjau santykinai dvigubai), 150g druskos, 100g cukraus.

Viską sumaišyti ir paslėgti, kad viršuje atsirastų skystis. Aš slėgiau stiklainiukuose, tai kas dieną vis pagrusdavau. Rauginti 12 dienų, vėliau išnešti šaltai.

Eimutė

Mangoldų troškinys

Pagal http://segebute.blogspot.com/2011/03/mangoldu-troskinys.html

Produktai: aliejaus, 1 svogūnas,300 g mangoldų lapų su lapkočiais, apie 300 g vynuoginių ar kitokių pomidorų, 4 skitelės česnako (nebūtinai), šaukštelis druskos, saldžiosios paprikos miltelių, truputį pipirų.

Paruošimas:

Daržoves gerai nuplauname, vandenį nuvarviname. Svogūną, papriką ir mangoldus smulkiai supjaustome.

Keptuvėje įkaitiname aliejų, pakepiname svogūnus iki auksinės spalvos: apie 3-4 min., pasūdome ir papipiriname. Pridedame  mangoldus, česnaką ir nepjaustytus pomidorus (arba supjaustytus, jei pomidorai didesni). Daržoves gerai išmaišome, keptuvę uždengiame dangčiu ir troškiname apie 5 min. Įkaitę pomidoriukai pradės sproginėti. Kai maždaug pusė pomidoriukų susprogs, nukeliame keptuvę nuo liepsnos, dar kartą pamaišome, kad susprogusių pomidorų sultys pasiskirstytų troškinyje. Bet skonis puikus ir su supjaustytais, patroškintais kartu su kitomis daržovėmis, pamidorais.

Pateikiame kaip garnyrą prie mėsos patiekalų arba kaip vegetarišką patiekalą su duona.

Eimutė

Mangoldų sriuba su pupelėmis

Pagal http://www.gardumas.lt/mangoldu-sriuba-su-pupelemis/

Reikės: virtų pupelių, apie 200 g maltos mėsos kukulių (pagaminkite iš maltos mėsos ir mėgstamų prieskonių), keleta bulvių, morkos, svogūno, apie 200 g mangoldų, šaukštelio saldžios parikos miltelių, česnako, mėgstamų prieskoninių žalumynų, pipirų, druskos.

Paruošimas:  pupelių nuovirą užvirkite, pasūdykite, sudėkite mėsos kukulius. Pavirkite 15 min., sudėkite pupeles ir pasmulkintas bulves. Keptuvėje aliejuje pakepinkite supjaustytą svogūną ir sutarkuotą morką, vėliau įdėkite pasmulkinto česnako. Į puodą supilame keptuvės turinį, suberiame papjaustytus mangoldus. Paverdame 5-10 min. Pabaigoje suberiame likusius prieskonius ir žalumynus.

Sriubą baliname grietine.

Eimutė

Rauginti burokėliai

Rauginti burokėliai tinka salotoms, sriuboms, šaltibarščiams, o ir vienus valgyti labai skanu. Anksčiau mamos ir močiutės iš raugintų burokėlių ir raugo gamindavo rasalėnę. Tai pasninkinis valgis su bulvėmis. Į rasalėnę įpjaustydavo svogūnų, raugintų agurkų, šviežių ar džiovintų krapų.

Reikia:

  • burokėlių (geriau smulkesni, stambesnius reikia pjaustyti į kelis gabalus)
  • rūginės duonos rėkės (geriau naminio kepimo, pagaminos su naturaliu raugu)
  • 2l vandens
  • 2 šaukštai druskos
  • lauro lapų, česnako, kvapiųjų pipirų

Burokėlius išvirti, nulupti. Į indo dugną dedame, į švarų skudurėlį įrištą, duonos plutą. Sudedame į indą burokėlius. Sumaišome vandenį su druska. Užpilame ant burokėlių. Burokėliai turi būti apsemti. Juos paslegiame. Tam gali tikti plokščia lėkštė, apverstu dugnu į viršų, ir švarus akmenukas. Indą su burokėliais laikome šiltai. Po kelių dienų, kai burokėliai bus reikiamo rūgštumo, burokėlius perdedame į stiklainius. Likusį skystį, pridėję prieskonių, užverdame. Verdantį skystį užpilame ant burokėlių, stiklainius užsukame ir laikme šaltai.

Bet turint pakankamai vietos šaldytuve ar kitur kur temperatūra apie +5C, geriau sudėti prieskonius iš karto ir burokėlius laikyti neužkaitintus. Iš pradžių palaikome šiltai, kol įrūgsta iki skanios rūgštelės. Vėliau išimame skudurėlį su plutomis ir pastatome indą šaltai. Jei raugnate 3 litrų stiklainyje, skudurėlį bus sunku išimt. Praktiška ryšuliuką perišti medvilniniu siūlu ir siūlo galą pakabinti ant indo krašto. Kai reikės, siūlo pagalba lengvai jį ištrauksit.

Skanaus

 

 

 

 

Eimutė

Nevirti rauginti burokėliai

Iš Kūmutės virtuvės: Rauginti burokėliai 

Šiuo būdu raugti burokėliai būna maloniai rūgštūs, bet nepraradę ir savo saldumo. Primirštas receptas, daug kam ragavusių primenantis vaikystę ir babą… Pasirauginti burokėlių galima bet kuriuo metų sezonu, tačiau skaniausi, žinoma, rudeniniai, švieži. 

Kaip taisyklė gaminu 3l stiklainyje, bet galima pasidaryti ir 1l, ir 5,10, jei turite bačkutę rauginimui. 

Šviežius, nevirtus burokėlius nulupu, supjaustau nemažom riekėm ir talpiai sudedu į stiklainį, užpildydama apie 3/4 tūrio. Išsiverdu sūrymą, skaičiuojant proporciją 

1l vandens 

1vš be kaupo druskos 

Ant burokėlių beriu prieskonių. Tuomet stiklanius iki pat viršaus užpildau 

Juoda duona 

Geriausiai tinka plutos, kurių galima “pasitaupyti” džiovinant kelias savaites prieš raugiant burokus. Bet galima naudoti ir riekes, svarbu, kad duona būtų kuo juodesnė ir, pageidautina, ruginė. Užpilu atvėsusiu sūrymu. 

Stiklainius statau ant lėkščių – rūgstant gali prabėgti skysčiai ir uždarau švariais standžiais plastikiniais dangteliais. Laikau kambario temperatūroje, labiausiai saulės pasiekiamoje namų vietoje. Po savaitės jau galima ragauti, o stiklainius reikia pernešti į vėsesnę vietą. 

Tiekiu kaip garnyrą įvairiausiems patiekalams, verdu barščius, dedu ant sumuštinių, labai skanu su varškės sūriu. 

Patarimas – dangtelius galima keisti marlės gabaliukais.