Traškučiai ir trapučiai

Eimutė

Teko būti viename draugiškame susitikime, kuriame viena moteris visus vaišino skaniais, bet sveikais traškučiais. Jų buvo ir saldžių ir silpnai pasūdytų su įvairiais prieskoniais. Traškučiai buvo pagaminti iš cukinijų, moliūgų, pastarnokų, topinambų, belukščių moliūgų sėklų. Puikus malonumas šnekučiuotis ir kramsnoti įvairių skonių traškučius.

Žinoma, man buvo įdomu, kaip tie dalykai gaminami. Paklausius moters pasakojimo, supratau, kad išradingumui ribų nėra. Tiesiog reikia indų, kur sudėti džiovinimo medžiagą ir kur džiovinti. Moteris džiovinimui naudoja indus su tinkleliu iš elektrinės džiovyklėlės.  Viską džiovina tiesiog ant šildymo radiatorių.

Išsamiau pasidalinsiu moters pasakojimu. Daug ką išbandžiau. Tik aš neturiu tinkamų džiovinimo indų. Bandžiau naudoti kartonines dėžutes. Jas išklodavau sviestiniu popieriumi. Visgi, džiovinamoji medžiaga prilipdavo prie popieriaus ir buvo sunku nukrapštyti.

Supjaustyta medžiaga apveliama aliejumi. Nuo aliejaus traškučiai tampa traškesni.

Eimutė

Pastarnokų traškučiai

Pastarnoką nuplauti, nulupti, supjaustyti plonais griežinėliais. Galima apvelti džiovintais žalumynais su trupučiu jūros ar Himalajų druskos ir aliejaus. Dėti į specialius džiovinimo indus su tinkleliu arba į kartonines dėžutes išklotas pergamentiniu popieriumi. Džiovinti ant krosnies ar radiatorių. Vis pamaišyti.

Eimutė

Kiaulpienių šaknų traškučiai

Šaknis kasti vėlų rudenį. Palaikyti apie 10 min. šaltame vandenyje. Nulupti, dar kartą nuplauti. Pjaustyti juostelėmis. Kartumo būna nedaug. Galima apvelti džiovintais smulkintais mėgstamais žalumynais su trupučiu druskos.

Eimutė

Cukinijų ir moliūgų traškučiai

Plonai supjaustyti patogiais paimti gabalėliais. Apvelti saldžiu ar sūriupadažu.

Saldus padažas:  medus, citrinos sultys, 1-2 šaukštai aliejaus (o jeigu pabandžius su lydytu (valytu) sviestu ?)

Surus padažas: gali būti gaminami įvairūs mišiniai. Tinka panaudoti svogūno, česnako miltelius, saldžios paprikos, čili pipirų milteliai, džiovinti žalumynai pagal skonį, druska, keli šaukštai aliejaus.

Burokėlių, morkų, topinambų traškučiai

Panašiai, kaip jau buvo aprašyta, galima pasigaminti traškučių ir iš burokėlių, morkų, topinambų. Verta apvolioti aliejuje su prieskoniais. Nuo aliejaus „čipsai“ traškesni. Svarbiausia: pjaustyti ko ploniau.

Eimutė

Trapukai su sėmenimis

Sėmenys, pamirkius parą vandenyje, apsivelia gleivėmis. Tokius sėmenys patogu naudoti kaip klijuojamąją medžiagą gaminant trapukus. Išmirkytus sėmsnys galima sumalti, galima ir nemaltus naudoti.

Trapukus galima gaminti iš moliūgų, morkų, pastarnokų, cukinijų masės ar išspaudų (sultis išgeriame, o iš likusios masės gaminame trapukus). Masė trapukams gaminama improvizuojant, ieškant savo skonio. Pagrindas daržovių masė ir išmirkyti sėmenys. Toliau į masę galima dėti saulėgrąžų, mirkytų riešutų.

Į pagrindo masę gali daugiau ar mažiau įmaišoma grubių dribsnių. Gali būti naudojama ruginiai miltai su sėlenomis. Skaniai dera balti džiovinti grikiai, grikių dribsniai.

  • Jei norime saldžių trapučių, tiks datulės, medus.
  •  Dėl rūgštumo – dedamos spanguolės, bruknės, juodėji serbentai, mėlynės (gal šių dalykų yra šaldiklyje, reikia patrinti ar sumalti).
  • Dėl sūrumo – Himalajų druska, džiovinti pomidorai.

Dar galim įmaišyti džiovintų žolelių, kmynų.

Pagaminame iš tirštos masės ploną lakštą. Lakštą geriau formuoti iš karto inde kur bus džiovinama. Ant lakšto užbarstome sezamo, žolelių. Supjaustome 2x1 cm sausainukais. Džioviname.