Varnalėša

Eimutė

Apie varnalėšų maistingumą ir panaudojimą maistui. Busime dėkingi, jei pasidalintumėte savo žiniomis ir atradimais.

Eimutė

Šiuo metu ji taip nepelnytai išguita iš kultūrinių plotų, kad norint prisikasti varnalėšų šaknų, tenka dar jų gerokai paieškoti. Varnalėša visiems yra gerai pažįstama iš kibių vaisiukų, kurie taip ir taikosi į pro šalį einančius. Vadinami „diedai“ įsikimba į drabužius, į plaukus, šuns gaurus. Bet norint jų prisiauginti šalia namų, teks jas perprasti. Jos sunkiai dygsta, reikalingas derlingas dirvožemis. Lengviau varnalėšas įkurdinti salėrinėje dirvoje (ten kur gausiai auga garšvos arba builiai) sodinant pirmamečio augalo šaknis rudenį arba pavasarį.

Maistinė vertė. Dėl vaistinių savybių, varnalėša laikoma kaulų, plaučių ir kraujo sergėtoja. Ji labai naudinga plaukams, odai. Šaknys turi daug inulino todėl yra saldokos. Inulinas – medžiagų apykaitos reguliatorius ir imuninės sistemos palaikytojas. Jis tinka visiems, o ypač sergantiems cukralige, podagra, alergijomis, viršsvoriu. Jaunuose varnalėšų lapuose ir ūgliuose gausu vitamino C, eterinių aliejų, skaidulinių medžiagų, fitoncidų.

Eimutė

Naudojimas maistui. Tolimuosiose Rytuose iš varnalėšų šaknų verdami kompotai, jos dedamos į kepinius, troškinius. Įvairiuose šaltiniuose aprašoma apie varnalėšų šaknų, lapų ir lapkočių panaudojimą maistui. Lapai turi kartų skonį, todėl man jie nepatinka. Pirmametės šaknys kasamos vėlai rudenį (spalį, lapkritį) arba anksti pavasarį. Pavasarį jas sunku surasti iki kol neima kaltis lapai. Prasikalus lapams dar kurį laiką varnalėšų šaknys tinka maistui. Jauni lapkočiai tinka maistui iki kol pradeda augalas kelti žiedpumpurius.

Eimutė

Šaknų panaudojimas.  Šaknys naudojamos kaip bulvių pakaitalas. Dedama į sriubas, daržovių troškinius, kepamos. Skanios keptos lydytame svieste. Tai gražiai pateikta čia http://www.zolynunamai.lt/

  • Varnalėšų šaknų užkandis

Lydytame svieste patroškinti tarkuotą morką, kubeliais supjaustytą papriką, roputę, keletą salierų lapelių. Varnalėšų šaknis apvirti pasūdytame vandenyje ir supjaustytas sudėti į keptuvę prie troškintų daržovių. Pridėti 1 šaukštą grietinėlės ir tuputį patroškinti. Paskaninti mėgstamais prieskoniais.

Eimutė

Lapkočiai. Lapkočiai primena rabarbarų lapus. Gaminami patiekalai kaip ir iš smidrų (šparagų) arba šparaginių pupelių.

  • Trumpai apverdama pasūdytame vandenyje ir valgoma apipilti tirpintu sviestu ar kokiu nors kitu padažu.
  • Supjaustytus lapkočius dedame į keptuvę su įkaitintu aliejumi ir troškiname. Galima kartu įdėti sutarkuotų morkų, šiek tiek papjaustyto svogūno. Jei nededame svogūno, tinka į pabaigą įdėti sutraiškyto česnako. Į troškinimo pabaigą įdedame sviesto arba grietinėlės, mėgstamų prieskonių, pasūdome. Man patinka petražolės, gelsvė, salieras. Šių dalykų nemaišau, dedu ko nors vieno. Gauname skanų patiekalą, kuris tiks valgyti su duona. Taip pat troškinys yra puikus garnyras prie mėsos ar žuvies. Man labai skanu su pakepintais vištienos filė gabaliukais.
  • Lapkočius tinka dėti  į sriubas ir daržovių troškinius.
  • Apdorotus lapkočius dar sveikiau valgyti žalius įmaišius į salotas, užpilus citrinos sultimis ir aliejumi. Į salotas tinka įvairūs komponentai: svogūnų laiškai, topinambai, saulėgrąžų branduoliai, graikiniai riešutai.
Eimutė

Varnalėšų lapų salotos.

Jaunus lapus ir nuluptus stiebus smulkiai supjaustyti, įpilti citrinos sulčių, sumaišyti su tarkuotomis morkomis, pasūdyti ir pagardinti grietine.

Eimutė

Giedriaus Vavilavičiaus receptai

Varnalėšų sriuba

pusė litro vandens
30 g kopūstų
1 morka
1 svogūnas
2 bulvės
1 pomidoras
petražolės
50 g varnalėšų (stiebai ir lapai)
1 šaukštas grietinės

druskos
Į vandenį įdėti kopūstų, pomidorų, morkų, svogūnų, bulvių ir išvirti. Paskui įdėti pjaustytų varnalėšos lapų ir stiebų, pasūdyti ir dar 5 minutes pavirti. Patiekti su grietine.

Varnalėšų šaknų arbata

Varnalėšų šaknis nuplauti, nuvalyti, susmulkinti ir išdžiovinus paskrudinti orkaitėje iki rudumo. Sumalti mėsmale. Miltelius užplikyti verdančiu vandeniu ir uždengus palaikyti 10 min. Gerti pasaldinus medumi.

Eimutė

Kepti varnalėšų lapkočiai.

Prisirenkame gerą šūsnį varnalėšų (žmonės juos dar vadina kybukais, dėdais) lapkočių. Nuplauname. Supjaustome 1 cm gabalėliais. Troškiname keptuvėje su lydytu sviestu ghi arba aliejumi iki kol suminkštės. Keptuvę uždengiame dangčiu. Troškinti reikės apie 10 min. Baigiant įberiame mėgstamų prieskonių: pavyzdžiui maltų kvepiančiųjų pipirų, įtraiškom česnako 1-2 skilteles. Pasūdome. Valgome su duona. Taip pat tai puikus garnyras prie mėsos ar žuvies. Man labai skanu su pakepintais vištienos filė gabalėliais ir žalumynų salotomis.