Balanda

Eimutė

Skaniausia tiesiog skinti ir kramsnoti jaunų balandų rasotus lapelius. O ką dar skanaus iš jų galima išgauti?

Eimutė

Balandos yra viena ankstyvųjų pavasarinių žolių, sodininkų ypač keikiama už vislumą. Tačiau beviltiškai kovojus su ja kauptuku, galima ją tiesiog suvalgyti.

Vilioja sultingi balandų lapeliai
Balandų sėklos tinka užkandėlėms ir į kepinius

Maistinė vertė. Ši piktžolė labai skani ir vertinga – joje daug baltymų, kalcio, magnio, fosforo, kalio, karotinoidų, vitamino C. Pavasari maistui tinka visa antžemine jaunų balandu dalis, vasara skabomi tik lapai, rudeni naudojamos ir sėklos. Balanda kuo puikiausiai gali panaudoti vietoj parduotuvinių apvytusių salotų ar špinatų.  Ji  yra gimininga špinatams.

Naudojimas maistui. Lapus ir jaunus ūglius galima valgyti tiek žalius, tiek virtus. Ypač skanu ir vertinga ryte pasivaikšcioti po darža ir pasivaišinti balandų rasotais lapeliais - skiname ir dedame į burną. Maistui lapus reikia paruošti tuoj pat, kol švieži, nes jie labai greitai vysta.

Eimutė

Balandų troškinys

0,5 kg jaunos žolės arba lapų nuplaunama,  5 min. paverdame truputį pasūdytame vandenyje. Išgriebiama, nuvarvinama, supjaustoma. Puode su 1-2 šaukštais miltų įkaitinamas šaukštas sviesto, sudedamos balandos ir, visą laiką maišant, po truputį supilama stiklinė balandų nuoviro. Baigiant troškinti įberiame druskos, cukraus, pipirų ir įpilame grietinėlės.

Eimutė

Balandų sriuba

Gaminama kaip troškinys tik miltų reikia mažiau, o nuoviro – daugiau. Galima patiekti su kietai virtais kiaušiniais, mėsos kukuliais arba keptomis bulvėmis.

Balandų, morkų lapų ir jaunų šaknelių sriuba.

300 g balandų jaunos žolės arba lapų ir 200 g morkų lapų nuplauname, 5 min. blanširuojame pasūdytu vandeniu.  Supjaustytas morkų šaknis apverdame truputį pasūdytame vandenyje arba sultinyje, dedame supjaustytus blanširuotus žalumynus. 5 min. paverdame, į pabaigą įberiame pasmulkintų petražolių lapelių, pagal skonį druskos, pipirų, cukraus. Keptuvėje ištirpiname šaukštą sviesto ir jame paskrudiname 2 šaukštus miltų. Viską maišydami supilame į sriubą. Patiekiama su grietinę arba grietinėle.

Balandų ir kiaulpienių šaknų sriuba

Sriuba verdama,  kaip nurodyta anksčiau tik vietoj morkų dedama kiaulpienių šaknų. Šaknys paruošiamos taip: apie 300 g storų, nuvalytų šaknų nulupama, perskeliama, supjaustoma 2 cm ilgio gabalėliais, sudedama į vandenį, užvirinama, nupilama, paskui verdama pasūdytame vandenyje, vėl nupilama. Taip daroma kol išnyksta kartumas.

Eimutė

Balandų omletas 1

Balandų jaunos žolės arba lapelių įpjaustome ruošiant omleto tešlą ir viską iškepame.

Balandų omletas 2

Iškepame ploną omletą. Pagaminame balandų troškinį. Į lėkštę dedame gabalėlį omleto ir užpilame balandų troškiniu. Valgome su duona.

Eimutė

Balandų lietiniai

Pasigaminame troškintų balandų kaip jau buvo aprašyta. Kepame lietinius ir juos įdarome troškintomis balandomis. Įdarytus lietinius paskrudiname ir valgome su lydytu sviestu ar grietine.

Eimutė

Salotos su balandomis

Balandos jauną žole arba lapus,  rūgštines, svogūnų laiškus supjaustome. Pasūdome. Užpilame aliejumi ar grietine. Valgome su duona arba patiekiame prie mėsos ar kiaušinių.

Eimutė

Balandų sėklų panaudojimas

Balandų sėklos sudžiovinamos. Jomis gardinamos salotos, kepiniai. Sumalus galima pasigaminti sėklų miltų ir juos naudoti kaip aguonas.