Nuo pavasario iki rudens

Gamtinių procesų formavimo pradžia tradicinės žemdirbystės nualintame sklype

Iš rudens artame, sukastame ar kultivuotame sklype padaromos neplačios (apie 70 cm pločio) pakeltos lysvės. Kitaip tariant,  plotas, kuriame bus sėjamos, sodinamos daržovės yra auksčiau negu tarplysviai. Lysvės pakėlimas ypač svarbus sunkesnėse dirvose, taip į dirvą daugiau patenka oro. Pakeltos lysvės pavasarį greičiau įšyla, todėl čia bus paranku sėti ankstyvas daržoves. Į tokią lysvę sėjamos norimos daržovės, o tarpueiliai mulčiuojami lapais, šienu. Anksti pavasarį, vos nutirpus sniegui, šieno paranku prisigrėbti nuo nenušienautų pievų.

Lapai yra maistas skaidytojams

Įrėminus lysves,  anglies dvideginis geriau susilaikys bakterijų skaidomame mulčiuje. Lentos neleidžia velėnai iš tarplysvio skverbtis į lysves. Tarplysvius reikia palikti plačius, kad būtų galima juos šienauti. Reikia pagalvot ir apie tai, kad netoli lysvių galėtume gauti pakankamai mulčiaus, antraip vargsime jį nešiodami iš toliau.

Galima pradžia

Kai kurias daržoves sėkmingai užauginsime sėdami, sodindami jas tiesiai į velėną. Velėną pridengiame kartonu, kartone ir velėnoje išpjauname skyles. išpurename duobutėje žemę. Į duobutes galima įsprausti moliūgų, cukinijų, po kelias pupų sėklas, pupeles, bulves, pomidorų daigus. Kartonas paslepiamas po nestoru mulčiaus sluoksniu. Išdygus augalams, mulčius papildomas. Pomidorų daigai vos pasodinus mulčiuojami storiau. Prieš dedant bulvę ar sodinant pomidorą, į duobutę reikia įterpti saują pelenų.

Bulvės

Bulvių auginimas po šiaudais. Jei velėna nesusiformavus, bulves dėliojame eilėmis ant dirvos ir uždedame nestorą šiaudų sluoksnį. Bulvėms išdygus, mulčiaus sluoksnis storinamas. Tik po pakankamu mulčiaus sluoksniu bulvės augs nepažaliuodamos. Nereikėtų turėti daug taip pasodintų bulvių, nes mulčiaus per sezoną reiks tikrai daug.

Pirmas pavasaris

Šias ridikėlių ir špinatų lysves galime pavadinti mulčiuotomis lysvėmis. Iki gamtinės žemdirbystės daržo dar toli, bet visgi geriau negu dykumą imituojantis tradicinis daržas. Ir jau pirmą pavasarį mulčiavus lysves, nustebino neragautas ridikėlių skonis.

Braškėms patinka pjuvenų mulčias Braškėms patinka pjuvenų mulčias
Šakelės, žievės, pasmulkinta mediena dedama į avietyną. Šakelės, žievės, pasmulkinta mediena dedama į avietyną.
Žirniai atsirėmę į piktžoles

Gamtiniame darže piktžolių nėra. Kiekvienas gyvas padaras yra svarbi ekosistemos sudedamoji dalis. Nuodugniai tai aptariama šioje ir kitose pamokose. Vadinamos piktžolės, be kitos naudos, dar ir puiki atrama liaunam žirnio stiebui.

Daržas gamtoje

Vaiskrūmiai ir vaismedžiai supantys daržą, apsaugo daržą nuo vėjo, sukuria erdvę vabzdžiams ir kitiems gyvūnams.

Pjūvenos tinka braškėms

Auginant braškes teisingai, tai yra kuriant paklotę ir gamtinę bendriją, jau pirmus metus rezultatas juntamas uogų skonyje.

Bulvės šiauduose

Po šiaudais auginamų bulvių nemėgsta kolorado vabalai. Fitoftorozė arba bulvių maras taip pat derliui nepadarys žalos.

Bulvės paklotėje

Sveikos bulvės gamtos apsuptyje.

Augalų derinimas

Darže, kuriame sudarytos sąlygos bakterijoms, grybams ir kitiems skaidytojams gyventi mulčiuje ir čia pat maitinti augalus, dirva nenualinama. Toje pačioje vietoje galima auginti eilę metų tuos pačius augalus. Galima pasidaryti stacionarias tvoreles vijoklinėms pupelėms, žirniams, agurkams ir kiekvieni metai juos sėti į jiems paruoštą vietą. Serenčiai, mėtos, nasturtos, medetkos atbaido kenkėjus nuo labiau pažeidžiamų daržovių, tokių kaip kopūstai.

Gamtiniame darže daugiausiai darbo pavasarį: projektuojam augalų derinius, parenkam tam tikrai kultūrai labiau tinkamą aplinką, gaminamės mulčių, mulčiuojam, sėjam, sodinam.

Vasarą galime daugiau mėgautis daržovių augimu. Kai daržoves supantys augalai veržiasi užgožti jas, reikia kai ką išrauti, nuskabyti ar su pjautuvu nupjauti. Jei sausa, ravėjimą atstos ir pastorintas mulčiaus sluoksnis.

Salotos žirnių apsuptyje Salotos žirnių apsuptyje
Burokėliai Burokėliai
Svogūnai Svogūnai
Porai Porai

Porams reikės ypač storo mulčiaus sluoksnio, nes mulčius atstos gylų apkaupimą.

Agurkas

Agurkai šilumamėgiai augalai. Šilumą mėgsta ir jų šaknys. Mulčio kauburyje padarome duobutę. Joje supilame žemės pylimėlį ir į ją sėjame dvi, tris sėklas. Šie kauburėliai vienas nuo kito turėtų būti apie 40 cm atstumu.

O čia jau rasime gardžių ir kvapnių agurkų O čia jau rasime gardžių ir kvapnių agurkų.
Lauke augantys pomidorai dera vėliau, bet jų skonis... Lauke augantys pomidorai dera vėliau, bet jų skonis... 
... jei valgyti, tai tik tokius pomidorus ... jei valgyti, tai tik tokius pomidorus
Vijoklinės šparaginės pupelės ir gražios, ir skanios. Vijoklinės šparaginės pupelės ir gražios, ir skanios.
Rudeniop gaivina aviečių derlius

Rudeniop gaivina aviečių derlius

Verta pagalvot ir apie savas daržovių sėklas. Ilgainiui atsirinksime savo sklypui geriausiai prisitaikiusęs veisles.

Bręsta morkų sėklos. Bręsta morkų sėklos.
Salotų sėklų rinkimas Salotų sėklų rinkimas