Apie mus
Dabar mes, Eimutė ir Giedrius, mėgaujames apglėbiančia kaimo ramybe. Čia sulėtėjęs laikas ramiai teka, kaip ir netoliese nuvilnijanti Neris. Miškas, sodas, pievos, krūmynai, tarp jų įsiterpę mūsų uogynai ir daržo laukeliai. Viskas knibžda gyvybe. Gyvybė ore ir medžiuose, didesni ir vos įžiūrimi padarai ant žemės, smulkūs ir visai mikroskopiniai - dirvoje. Mums patinka būti stebėtojais. Kartais griebiamės žiūronų, kad apžiūrėtume paukštelį ar kitą judantį objektą. Mūsų smalsumui padeda lentynėlė su paukščių, vabalų, grybų ir augalų pažinimo vadovais.
Kartą mūsų sodybą aplankė gausybė paukščių. Jie judėjo ant takelių, keliukų ir pievelių, knibždėjo mulčiuje. Pro kuri tik langą nepažvelgsi visur kikiliai, liepsnelės, zylės, baltabruviai strazdai, strazdai giesmininkai. O antai varnėnų pulkas. Garsas nenusakomas! Tai buvo balandžio 1-oji, ne melagių diena, o Pasaulinė paukščių diena. Įdomus sutapimas, kad sparnuočiai šią dieną surengė stebėtiną pasirodymą mūsų sodyboje.
Tėviškės žemės sklype sodybą kūrėme nuo nulio. Per dešimtmetį jau turime kur gyventi, kur nusiprausti ir kur žiemai derlių padėti. Statiniai įsilėjo į aplinką, kaip mandagūs stebėtojai, ne užvaldytojai. Visoje ūkinėje veikloje renkamės santarvę vietoj kovos.
Esam kaime gimę ir augę. Vėliau studijos, darbai, vaikus padėję užauginti Širvintos. Visuomet skubėjome į mudvejų tėviškes kaime atsigauti, pailsėti, įkvėpti tyro oro, nusiraminti nuo skubos, paklausyti tylos.
Mums ne naujiena tradicinė agrotechnika. Bet kai išgirdome apie gamtinę žemdirbystę - daržas ir sodas gavo savo romantikos. Iš tikrųjų, gamtinės žemdirbystės yra mokoma per biologijos pamokas mokykloje, tik keista, kad atsidurę darže ar platesniuose pasėliuose, elementarius ekologijos dėsnius pamirštame. Tartum agronomija yra viena, o gamta - visai kas kita. Nesantaika su gamta prasideda čia: noras jai primesti žmogaus proto sukurtas taisykles.
Esu dėkinga Sauliui Jasioniui už seminarus ir išverstas į lietuvių kalbą Nikolajaus Kurdiumovo knygas, Laimiui Žmuidai atvirai besidalinusiam judviejų su Gabrėlę patirtimi ir visai neformaliai gamtinių žemdirbių bendruomenei feisbuke. Gautos žinios man padėjo atsiverst savo supratimuose nuo galvos ant kojų.
Dabar auginame daržoves, uogines kultūras, vaismedžius kitaip, todėl ragaujam niekada dar neskanautą skonį. Gamtinė žemdirbystė - tai kūryba. Žinant pagrindinius principus, kiekvienoje vietovėje jais pasinaudoti reikia kūrybiškai. Čia tikslių receptų nėra. Mokais, stebi, klysti, darai išvadas ir vėl iš naujo interpretuoji.
Kviečiame įsitraukti ir jus į gamtišką auginimą.